ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Mimarideki İşlevi

• İnsan ve makine işlevleri 
 İnsan ve makine işlevlerini dış etkenlerden koruyup barındıracak yapılar tasarlanırken işlevlerin yapı tarafından her hangi bir olumsuz etkiye maruz bırakılmaması istenir. Bu isteğin bir sonucu olarak büyük açıklı yapılara  gerek duyulmaktadır.

Büyük açıklı yapıların barındıracağı işlevler farklılık gösterse de açıklığın sağlanabilmesi için çözümler sınırlıdır. Uzay kafes sistemleri büyük açıklığın oluşturulmasında çok sık kullanılan yapı sistemidir. Aşağıda uzay kafes sistemlerinin kullanıldığı yapıların işlevsel olarak neden büyük açıklıklı mekanlara ihtiyaç duydukları ve uzay kafes sistemlerin gerekliliği belirtilmiştir.

• Sanayi Yapıları  
Sanayi yapıları içinde üretimin gerçekleştiği ve üretim ile ilgili süreçlerin birbiri ile ilişkilendiği mekanladır. Üretim prosesleri bazen aynı yapı içinde gerçekleşmek zorunda iken bazen de yan yana ayrı binalarda gerçekleşebilir. Önemli olan üretimin etkinliği ve bu etkinliği sağlayabilecek işlevsel yerleşimdir. İşte bu işlevsel yerleşim sırasında uzay kafes sistemlerinin büyük faydaları ortaya çıkmaktadır. Kolonsuz bir şekilde geniş bir alanı örtebilen bu sistemler üretim için sınırsız bir yerleşim (lay out) imkanını sunmaktadır. Tesislerin hammade girişi ve ürün çıkışı için kullandıkları lojistik depolarda uzay kafes sisteminin kullanımı, taşımacılık ve depolama işlevinin en etkili ve verimli şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. 
• Showroom Yapıları  
Mimari işlev olarak showroomlar ürün sergilemek için en ideal ortama sahip olmalıdırlar. Geniş bir mekan içinde tüm ürünlerin görülebilmesi ve mekanın etkili tasarımı müşteri için çekicilik yaratmaktadır. Mekanın tasarımındaki etki firmanın imajında önemli bir etken oluşturmaktadır. Uzay kafes sistemlerin showroomlarda kullanımı mekan içinde sınırsız sergi alanı sağlarken  sergi tasarımındaki etkinlik firma imajına katkı sağlamaktadır. 
• Sergi ve Fuar Yapıları  
Sergi ve fuar alanları da showroomlarda olduğu gibi eser ya da ürünün en etkileyici şekilde gösterimini gerektir. Bu mekanlarda uzay kafes sistemlerinin kullanımının en büyük faydası her sergi ve fuar için farklı  yerleşim planlarına olanak tanımasıdır. Sergi ve fuarların süresi birkaç günle sınırlıdır. Mekan sergi ve fuarın olmadığı zamanlarda  “stand”ların inşaatının sürdüğü şantiye gibidir. Yapı hacmi içinde bu işlevlerin etkinliği için mekanın kolonsuz olması büyük bir avantajdır.

Uzay kafes sistemler sökülüp başka bir alanda tekrar kullanılabilmektedir. Yerleşim alanlarının cazibesini yitirmesi durumunda yapıyı başka bir alana taşıma imkanı uzay kafes sistemler ile mümkündür.

 

• Ulaşım Yapıları  
İşlevsel eylemlerin sık ve hareketli olduğu mekanlardır. Yolcuların ulaşım firmaları ve taşıma araçları ile buluştuğu bu mekanlarda görsel işaretler ve yönlendirmeler önem taşır. Mekanın bütünlüğü ve kolay algılanması önemlidir.  Son zamanlarda büyük şehirlerde ve turizmin canlı olduğu şehirler de belediyelerin bu tür kamusal yapıları prestij amaçlı işlevsel ve görsel etki yaratacak şekilde yeniden düzenlediği gözlenmektedir. Uzay kafes sistemler ulaşım yapılarının sahip olması gereken bu özellikleri sağlamak için sıklıkla kullanılmaktadır. 
• Spor Kompleksleri 
Spor oyunlarının gerçekleştiği salonlar geniş açıklığın kaçınılmaz olduğu alanlardır. Mekanda seyirci ile spor alanı arasına görüntüyü engelleyecek taşıyıcı bir unsur konulamaz. Bu işlevsel özellik spor komplekslerinin büyük  açıklıklıklı yapılar olmasını zorunlu hale getirirken uzay kafes sistemlerinin kullanımını da yaygınlaştırmaktadır. 
• Alışveriş Merkezleri  
Günümüzde eğlence ve alışverişin birlikte sunulduğu kapalı alışveriş merkezleri giderek yaygınlaşmaktadır. Bu mekanlarda; alışveriş, sinema, restoran gibi hizmetlerin birlikte sunulması mekanın toplayıcı niteliğini artırmaktadır. Alışveriş merkezleri bu toplayıcı niteliğini göstermek ve imajını güçlendirmek için büyük açıklıklı hollere sahip olması gerekir. Geniş açıklıklı bu mekanların belli bir çekiciliği vardır ve mağazalar için müşteri potansiyelini artırmaktadır.